ihlas risalesi okuyoruz

BİRİNCİ DÜSTURUNUZ: Amelinizde rıza-yı İlahî olmalı.

Lem'alar ( 160 )

 

Risale-i nurları tahrif etmek ameliyesi maddi manevi menfaatler içerdiği için rızayı ilahiyeden çok rızayı nefsaniyeye bakıyor.

 

İKİNCİ DÜSTURUNUZ: Bu hizmet-i Kur'aniyede bulunan kardeşlerinizi tenkid etmemek ve onların üstünde faziletfüruşluk nev'inden gıbta damarını tahrik etmemektir.

Lem'alar ( 160 )

 

Hizmet-i kur'anıyeyi yapmadığınız gibi sizi ilgilendirmediği halde yapanları anlaşılmıyor demekle tenkid ederek fazilet furuşluk yaptınız.Hatta hizmet-i kur'aniyede çığır açtınız kapanmaz yaralara sebep oldunuz.

 

 ÜÇÜNCÜ DÜSTURUNUZ: Bütün kuvvetinizi ihlasta ve hakta bilmelisiniz. Evet kuvvet haktadır ve ihlastadır.

Lem'alar ( 161 )

 

Bütün kuvvetiinizi maddi güçlerden aldınız haktan ziyade kuvvete müracaat ettiniz elbette bedelini ödeyeceksiniz.

 

DÖRDÜNCÜ DÜSTURUNUZ: Kardeşlerinizin meziyetlerini şahıslarınızda ve faziletlerini kendinizde tasavvur edip, onların şerefleriyle şâkirane iftihar etmektir.

Lem'alar ( 162 )

 

Kardeşliğinizi  geçtik ağabeylere hürmetsizlik yaptınız amerikadaki bir adamın sizlere sağladığı menfaat uğruna uhuvveti ve muhabbeti tarumar ettiniz.

 

İhlası kıran ve riyaya sevkeden pek çok esbabdan iki-üçünü muhtasaran beyan edeceğiz:

 

     Birincisi: Menfaat-ı maddiye cihetinden gelen rekabet, yavaş yavaş ihlası kırar. Hem netice-i hizmeti de zedeler.

Lem'alar ( 164 )

 

Maddi menfaatler uğrunda milyonlar nur talebelerinin uğraştıkları vazife edindikleri bir hizmeti sizi hiç ilgilendirmediği halde tahribata uğrattınız ihlası kırmakla kalmadınız herc-ü merc ettiniz.Bir nevi anarşistlik gösterdiniz dur diyenleride hain ajan ilan ettiniz elbette mahkeme-i kübrada görüşeceğiz.

 

 İhlası kıran ikinci mani: Hubb-u câhtan gelen şöhretperestlik saikasıyla ve şan ü şeref perdesi altında teveccüh-ü âmmeyi kazanmak, nazar-ı dikkati kendine celbetmekle enaniyeti okşamak ve nefs-i emmareye bir makam vermektir ki, en mühim bir maraz-ı ruhî olduğu gibi "şirk-i hafî" tabir edilen riyakârlığa, hodfüruşluğa kapı açar, ihlası zedeler.

Lem'alar ( 165 )

 

Şeyhiniz şöhret ve şan ü şeref perdesi altında yaptıklarını hoş gördünüz burası izahtan varestedir.Evet bizim nazarımızda soğuk olsada yalancı bir şöhretiniz nefs-i emmarenizin bir makamı oldu.

 

 Üçüncü Mani: Korku ve tama'dır.

Lem'alar ( 166 )

 

Daha düne kadar korkudan gözünüzle namaz kılıyordunuz bu gün o göz paraya ve hırsa doymuyor Allah gözünüzü doyursun.

Nurhan ALİOĞLUZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret50334
Üyelik Girişi
Tahrifatın Delilleri
Hava Durumu
Anlık
Yarın
19° 12° 3°